Moto Quady

Rejestracja quada – przewodnik krok po kroku

  • 27 września, 2024
  • 5 min read
Rejestracja quada – przewodnik krok po kroku

Quady to pojazdy, które zyskują coraz większą popularność. Dziś są wykorzystywane nie tylko przez sportowców ekstremalnych i prywatne firmy, ale również przez osoby prywatne, którym zapewniają zarówno sporo radości, jak i komfort. Jeśli stoisz w obliczu dylematu, czy zarejestrować quada, poniżej znajdują się najważniejsze informacje i wskazówki na ten temat.

Czy trzeba rejestrować quady?

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce wszystkie pojazdy mechaniczne muszą zostać zarejestrowane, a quady nie są pod tym względem żadnym wyjątkiem. Oznacza to, że każdy quad, niezależnie od mocy silnika czy wielkości, podlega obowiązkowej rejestracji. Kolejną kwestią jest to, że każdy użytkownik quada mający co najmniej szesnaście lat musi dodatkowo dysponować aktualnym prawem jazdy kategorii B1, a kierowcy mający od osiemnastu lat wzwyż muszą posiadać prawo jazdy kategorii B.

Rejestracja quada jest obowiązkowa, nawet jeśli ktoś zamierza korzystać z niego tylko na terenie prywatnym. Jeśli natomiast posiadacz quada zamierza korzystać z dróg publicznych, to bez zarejestrowania pojazdu naraża się na konsekwencje prawno-karne, w tym na wysokie mandaty. Jeśli więc ktoś zamierza z czystym sumieniem i zgodnie z prawem korzystać z czterokołowca, to jego pojazdy obowiązkowo musi zostać zarejestrowany.

Rejestracja quada – jak wygląda cały proces?

Każdy posiadacz quada musi zarejestrować swój pojazd, niezależnie od tego, czy został on kupiony w Polsce czy też sprowadzony z zagranicy. Kluczową rolę odgrywa tutaj homologacja, czyli weryfikacja czy pojazd oraz jego części spełniają normy, które umożliwiają legalne korzystanie z niego. Zwykle zarejestrować można tylko pojazdy, które posiadają homologację potwierdzoną odpowiednim dokumentem, a wyjątków od tej reguły jest niewiele. Kolejna kwestią jest to, że różne quady mogą w tym wypadku wymagać zestawu innych dokumentów.

Quad z homologacją można zarejestrować poprzez wypełnienie odpowiedniego wniosku lub też napisanie wniosku własnoręcznie i dostarczenie go do wydziału komunikacji w miejscu zamieszkania. Oprócz wniosku konieczne jest załączenie również potwierdzenia zakupu lub dowodu na to, że pojazd należy do osoby składającej wniosek. Należy również przygotować dowód tożsamości, kartę pojazdu (jeśli została wydana), potwierdzenie uiszczenia odpowiednich opłat, świadectwo zgodności (homologację), a także dowód rejestracyjny w przypadkach, kiedy quad został od kogoś odkupiony i był już wcześniej zarejestrowany.

Sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, jeśli quad został sprowadzony z państwa, które nie znajduje się w Unii Europejskiej. Wówczas należy również przygotować dokumenty świadczące o tym, że doszło do odprawy celnej. Bardzo często zdarza się, że urzędnicy proszą o dowód na to, że akcyza została opłacona.

Jaki jest koszt rejestracji quada?

Koszt pełnej rejestracji quada różni się w zależności od kilku czynników, ale na ogół wynosi między 120 a 200 złotych. Opłata ta pokrywa pierwszą rejestracją, wydanie dowodu rejestracyjnego oraz tablic rejestracyjnych. Kwoty te mogą jednak być zmienne ze względu na zmieniające się przepisy. Ponadto w niektórych przypadkach trzeba będzie dopłacić około 100 złotych, jeśli wykonane zostanie badanie techniczne. Kolejnymi czynnikami wpływającymi na wysokość kosztów są również marka quada oraz miejsce, w którym jest on rejestrowany.

Rejestracja quada bez homologacji

Homologacja to świadectwo zgodności, które znacząco ułatwia proces rejestracji czterokołowca. Nie oznacza to jednak, że nie można w Polsce zarejestrować quada bez homologacji, ale jest to znacznie trudniejsze i bardziej skomplikowane. W takich sytuacjach koniecznością jest uprzednie uzyskanie tak zwanego dopuszczenia jednostkowego. Jest ono przeprowadzane przez stację diagnostyczną i obejmuje kompletne badanie techniczne quada, przez co cały proces jest bardziej czasochłonny i kosztuje więcej pieniędzy. Jeśli badanie zakończy się pozytywnie, wówczas będzie można zarejestrować pojazd i korzystać z niego w pełni legalnie bez obaw, że spotkanie z policją zakończy się mandatem. Warto przed rejestracją quada bez homologacji sprawdzić aktualne przepisy, ponieważ ulegają one zmianom, a nowe regulacje prawne często są całkiem odmienne.

Proces rejestracji quada może wydawać się nieco skomplikowany osobom, które po raz pierwszy w życiu się na niego decydują. W rzeczywistości jednak jest to kwestia skompletowania koniecznych dokumentów, o których była mowa wyżej, i wydania kwoty, która nie jest zbyt wysoka. Wizytę w wydziale komunikacji warto więc poprzedzić sprawdzeniem listy potrzebnych dokumentów i zaświadczeń, a także przygotowaniem się na konkretne koszty. Warto również na bieżąco sprawdzać przepisy prawne dotyczące poruszania się quadami w Polsce. Pojazdy te w ostatnich latach cieszą się rosnącą popularnością, a przez to konieczne jest wprowadzanie nowych regulacji prawnych w tym zakresie. Posiadacz quada, który regularnie sprawdza informacje na ten temat i ma zarejestrowany pojazd, może bez obaw cieszyć się jazdą na terenie prywatnym i nie tylko.

About Author

Arkadiusz Aro Małecki

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *