Skuter Wodny – jakie trzeba mieć uprawnienia?
Skutery wodne słusznie kojarzą się z wakacyjnymi szaleństwami i beztroskim korzystaniem z okoliczności przyrody nad morzem czy jeziorem. Połączenie prędkości, wody i słońca dla wielu osób stanowi idealny pomysł na aktywny wypoczynek, ale niewiele osób wie, że skutery wymagają szczególnych uprawnień.
Jakie to są uprawnienia, kto może je zdobyć i jak wygląda kurs? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat i wskazówki dla osób, które pragną spróbować swoich sił na skuterze.
Czym są skutery wodne?
Skutery wodne to niewielkie pojazdy służące do jazdy po wodzie, które mogą pomieścić od jednej do nawet trzech osób, a wszystko w tym wypadku zależy od konkretnego modelu. Silniki spalinowe w skuterach wodnych mogą mieć moc osiągającą nawet 300 KM, zaś lekka konstrukcja sprawia, że maszyny są zwinne i pozwalają na wykonywanie wielu manewrów na powierzchni wody. O prędkości decyduje tutaj siła odrzutu strumienia za pojazdem.
Od ilu lat można jeździć skuterem wodnym?
Mogłoby się wydawać, że tak zaawansowane maszyny zarezerwowane są w pełni dla dorosłych użytkowników, ale to błędne założenie. W rzeczywistości kurs uprawniający do jazdy na skuterze wodnym może zrobić nawet osoba w wieku czternastu lat, jeśli tylko posiada pisemne pozwolenie od rodziców na udział w kursie. Warto jednak podkreślić, że osoby, które nie mają jeszcze szesnastu lat, mogą korzystać wyłącznie ze skuterów wodnych, których moc nie przekracza 80 KM. Jest to dodatkowe zabezpieczenie, przy czym warto podkreślić, że po kursie nastolatek jest świetnie przygotowany do obsługiwania skuterów. Z pewnością pomocny okazuje się fakt, że skutery wodne są dość intuicyjne w obsłudze, a podczas kursu można nabrać wprawy.
Jakie trzeba mieć uprawnienia na skuter wodny?
Uprawnienia na skuter wodny to konieczność, jeśli chcemy korzystać z tego rodzaju maszyn legalnie, a przede wszystkim zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo. Kurs na skuter wodny zwieńczony jest egzaminem na patent sternika motorowodnego. Podczas całego szkolenia uczestnicy poznają tajniki jazdy na skuterach i dowiadują się, w jaki sposób z nich korzystać z poszanowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa.
Podczas kursu uczestnicy dowiadują się na przykład w jaki sposób zakładać kamizelkę asekuracyjną oraz zrywkę na nadgarstek, która w razie wypadku zostaje przerwana, odcinając połączenie oraz zapłon w silniku. Jest to o tyle istotne, że chroni osoby przebywające w wodzie przed uderzeniem skuterem, z którego ktoś wypadł. Kamizelka z kolei zapewnia nie tylko bezpieczeństwo w wodzie, ale również termoizolację, która jest bardzo ważna, jeśli rozwija się duże prędkości, a pogoda wcale nie jest najlepsza.
Kursanci mają okazję poznać wiele informacji na temat czynników zewnętrznych i dowiadują się, że zbiorniki wodne rządzą się swoimi prawami, które bezwzględnie należy respektować. Na kursie trzeba również opanować trudną sztukę przewidywania, która dotyczy przede wszystkim procesu hamowania, które czasem rozciąga się nawet na sto metrów.
Jak zdobyć patent na skuter wodny i ile kosztuje kurs?
Patent na skuter wodny uprawnia nie tylko do korzystania ze skuterów wodnych, ale również z jachtów motorowych czy łodzi. Kursy tego rodzaju organizowane są przez prywatne firmy, a więc na podobnej zasadzie, jak zdobywanie prawa jazdy. Firmy te zazwyczaj mają swoje siedziby w większych miastach, ale przede wszystkim w miejscowościach znajdujących się nad akwenami różnego rodzaju.
Ceny za kurs są bardzo zróżnicowane i zależne od czasu trwania, ale i od miejscowości. Niektóre firmy oferują bardzo szybkie kursy, trwające nawet godzinę, a inne poświęcają kursantom więcej czasu. Ponadto kursy dzielą się one na część teoretyczną oraz praktyczną. Sam egzamin kosztuje około 250 złotych, a wydanie patentu 50 złotych, przy czym ceny te mogą być o połowę niższe po uwzględnieniu zniżek uczniowskich i studenckich. Z kolei dwudniowe kursy podzielone na część praktyczną i teoretyczną mogą kosztować nawet około 800 złotych i to bez egzaminu, za który płaci się osobno.
Jakie uprawnienia ma osoba z patentem?
Patent na sternika jest dokumentem międzynarodowym, a w związku z tym można z niego korzystać podczas wakacji na całym świecie bez obaw, że dany dokument nie będzie respektowany. Uprawnia do korzystania ze skutera wodnego, ale również jachtem motorowymi bez ograniczeń po wodach śródlądowych, a po wodach morskich do 12 metrów długości kadłuba i nie dalej niż 2 mile morskie od brzegu w ciągu dnia. W przypadku osób mających mniej niż szesnaście lat, patent uprawia do korzystania wyłącznie z maszyn, których moc nie przekracza 80 KM.