Sport

Bieganie a kalorie – ile kcal można spalić?

  • 2 października, 2024
  • 5 min read
Bieganie a kalorie – ile kcal można spalić?

Bieganie to dyscyplina sportowa, która cieszy się rosnącą popularnością niemal na całym świecie. Można ją uprawiać na zróżnicowanych terenach praktycznie dwadzieścia cztery godziny na dobę, przez co idealnie wpisuje się w potrzeby ludzi, którzy mają w ciągu dnia dużo obowiązków, a jednocześnie pragną zadbać o swoje zdrowie fizyczne.

Okazuje się bowiem, ze regularne treningi wpływają bardzo korzystnie na pracę całego organizmu, a przy okazji pozwalają pozbyć się dodatkowych kilogramów i poprawić wygląd całej sylwetki. Ile kcal można spalić podczas biegania i jakie czynniki mają na to największy wpływ?

Co wpływa na ilość kalorii spalanych podczas biegania?

Szacuje się, że człowiek spala nieco ponad sześćdziesiąt kalorii na jeden kilometr biegu, ale nie jest to wartość bezwzględna i precyzyjna. W rzeczywistości wiele czynników wpływa na tę liczbę, a należy do nich na przykład masa ciała. Im większa jest, tym więcej energii należy włożyć w każdy ruch, a w rezultacie osoby masywne czy otyłe spalają podczas biegu więcej kalorii niż szczupli biegacze.

Kolejną kwestią jest skład ciała, ponieważ tkanka mięśniowa jest bardziej aktywna metabolicznie niż tkanka tłuszczowa. Rezultatem jest to, że osoby umięśnione zawsze spalają więcej kalorii podczas wysiłku fizycznego niż osoby, które mają mniej rozbudowane mięśnie. Z tego też względu mężczyźni tracą więcej kalorii podczas tego samego wysiłku, ponieważ standardowo w ich ciele znajduje się więcej tkanki mięśniowej.

Nie bez znaczenia jest tutaj wiek, ponieważ u osób starszych przemiana materii jest znacznie wolniejsza. Oznacza to, że dwie osoby, które diametralnie różnią się pod względem wieku, spalą inną liczbę kalorii po wykonaniu dokładnie tego samego treningu. Do ważnych czynników w tym zakresie należą również tempo biegu (im szybciej się biega, tym większa utrata energii) oraz ukształtowanie terenu, które bezpośrednio przekłada się na wysiłek włożony w trening. wydatek energetyczny będzie również zwiększony w przypadku skrajnych warunków atmosferycznych, takich jak upał, mróz czy silny wiatr.

Spalanie kalorii podczas biegania

Wszystkie wyżej wymienione czynniki wpływają na to, że podczas kilometrowego biegu organizm człowieka może spalić miedzy 50 a 90 kalorii. Pomiary nie są bardziej miarodajne, jeśli weźmie się pod uwagę czas biegania, ale można je dookreślić. Godzina biegania po kilometrze w ciągu sześciu minut pozwala spalić około 620 kalorii, ale jeśli tempo będzie o jedną trzecią większe, to w trakcie godziny można spalić niemal 1000 kalorii.

Niezbyt zaawansowani biegacze są w stanie przebiec w ciągu godziny 15km, co równa się ponad 900 kaloriom. Dystans o długości 5km pozwala na spalenie około 300 kalorii, a 10km to około 600 kalorii. Podczas treningów należy zadbać o to, aby regularnie się nawadniać. kluczem do sukcesu jest także prawidłowo zbilansowana dieta, w której znajdują się warzywa, chude mięso, ryby, rośliny strączkowe oraz owoce.

Bieganie wymaga sporo wysiłku, dlatego nie powinno się go uprawiać w trakcie głodówek. Długotrwałe efekty można osiągnąć tylko poprzez regularne treningi połączone z odpowiednim jadłospisem, a dzięki temu przyjemność z wysiłku nie zamieni się w katorgę.

Bieganie – jak obliczyć ilość spalonych kalorii?

W związku z wyżej wymienionymi czynnikami trudno jest precyzyjnie określić, ile kalorii spalamy podczas biegania. Istnieją jednak sposoby na to, aby poznać ten wynik w przybliżeniu. Jednym z nich jest stosowanie zegarków typu smartwatch, które oferują możliwość zrobienia treningu z włączonym GPS-em. Zegarki tego rodzaju monitorują nie tylko trasę, ale i jej ukształtowanie, a także tętno użytkownika i ilość spalanych kalorii.

W rezultacie w czasie bieżącym można śledzić wszystkie te dane, a po zakończonym treningu są one zapisywane w historii treningów. Kolejną opcją wartą uwagi jest Kalkulator Kalorii – na stronach internetowych możliwe jest wpisanie danych, za pomocą których zostanie obliczony wynik. Wiele osób decyduje się również na sprawdzanie formuły MET, czyli równoważnika metabolicznego, czyli ilości tlenu zużywanej podczas danej aktywności.

Jak bieganie wpływa na organizm?

Bieganie to jedna z tych aktywności, która przekłada się bezpośrednio nie tylko na poprawę wyglądu sylwetki i wydolność organizmu, ale i na wiele innych kwestii. Badania dowodzą, że ma ono bardzo korzystny wpływ na pracę całego organizmu. Regularne treningi uwalniają serotoninę, co skutkuje natychmiastową poprawą samopoczucia, a na dłuższą metę również poprawą zdrowia psychicznego.

Bieganie silnie wspiera mineralizację i odbudowę kości, a przy okazji zapobiega rozwojowi chorób dotyczących stawów. Tego rodzaju aktywność stanowi silne wsparcie dla serca i układu naczyniowego, obniżając ryzyko rozwoju miażdżycy, choroby wieńcowej czy nadciśnienia. Ponadto wpływa pozytywnie na układ oddechowy, zwiększając objętość płuc.

About Author

Arkadiusz Aro Małecki

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *