Chodzenie i spacer a kalorie – ile kcal można spalić?
Chodzenie i spacery nie kojarzą się z nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Najczęściej spacerujemy w ramach wyprowadzania psów na zewnątrz czy też podczas spotkań towarzyskich na świeżym powietrzu lub podczas zwiedzania nowych miejsc na urlopie. Tymczasem okazuje się, że każdy spacer to doskonała okazja do spalenia zaskakującej ilości kalorii.
Doskonale wiedzą o tym osoby, które zawsze pozostawały w ruchu, nagle zmieniły tryb życia na siedzący i nie zmieniwszy swojej diety zaczęły obserwować u siebie wzrost wagi. Ile kalorii można spalić podczas spaceru i jak często powinno się spacerować, żeby schudnąć? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat.
Spacer a spalanie kalorii
Ilość spalonych kalorii podczas spaceru zależy od wielu czynników, takich jak czas trwania czy intensywność. Powolne chodzenie z pewnością da inny efekt niż szybki marsz, który wymaga więcej wysiłku. Warto tutaj polegać na przykład na zegarkach typu smartwatch, które monitorują tętno, mają dość precyzyjne krokomierze, a ponadto pozwalają w czasie bieżącym monitorować ilość spalonych kalorii.
Szacuje się, że niezbyt intensywny spacer na dystansie około 5 kilometrów pozwala na spalenie mniej więcej 400 kalorii. Ilość ta zależna jest przede wszystkim od masy ciała, ale i energii włożonej w sam spacer. Pocieszające jest jednak to, że nawet najwolniejsze i najmniej wymagający spacer prowadzi do utraty kalorii, a regularność prędzej czy później przyniesie pożądane efekty na przykład w postaci utraty niechcianych kilogramów czy też poprawy wyglądu całej sylwetki.
Ile czasu powinien trwać spacer?
Nie ma tutaj jednej konkretnej odpowiedzi, ponieważ czas trwania spaceru powinno się zawsze dostosowywać do indywidualnych możliwości i preferencji. Młode i zdrowe osoby z pewnością mogą pozwolić sobie na większy i dłuższy wysiłek niż osoby starsze czy też spacerujące zgodnie z zaleceniami lekarza po urazach różnego rodzaju. Spacer słusznie kojarzy się z przyjemnością i tak powinno zostać.
Warto wybierać trasy, które lubimy i w których chętnie spędzamy czas, na przykład napawając się przyrodą czy architekturą. Naturalnie im dłuższy spacer, tym lepiej dla organizmu, ale nie powinno się go przeciążać. Jeśli komuś szczególnie zależy na utracie kilogramów, warto maszerować trasami, na których znajdują się również schody, i robić to przynajmniej trzy razy w tygodniu. Im częściej będziemy znajdowali czas na spacer trwający przynajmniej godzinę, tym szybciej zauważalne będą efekty. Godzina spaceru dziennie może okazać się jednym z przyjemniejszych i najmniej męczących sposobów na poprawienie wyglądu sylwetki.
Jakie czynniki wpływają na ilość spalonych podczas spaceru kcal?
Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę wszystkie czynniki wymienione już wyżej, a mianowicie intensywność spaceru oraz charakter samej trasy. Nawet nieznaczne zwiększenie tempa spaceru może spowodować, że w ciągu godziny organizm spali aż kilkadziesiąt kalorii więcej. Istnieją jednak jeszcze inne czynniki, na które warto zwrócić uwagę. Pierwszym z nich jest wiek, ponieważ u osób starszych przemiana materii jest znacznie wolniejsza.
Jeśli na spacer wybierze się wnuczka z babcią i pokonają tę samą trasę w tym samym tempie, to z całą pewnością wnuczka spali więcej kalorii niż starsza pani. Kolejną kwestią jest masa ciała. Osoby grubsze spalają więcej kalorii podczas spaceru niż te szczupłe, ponieważ muszą włożyć więcej energii w to, aby wprawić swoje ciało w ruchu. Nie bez znaczenia są również płeć oraz skład ciała, ponieważ im więcej jest w nim mięśni, tym większy wydatek energetyczny podczas spaceru. W związku z tym, że mężczyźni zwykle posiadają więcej tkanki mięśniowej niż kobiety, automatycznie spalają więcej kalorii.
Inne zalety spacerowania
Spacerowanie to nie tylko sposób na to, aby w przyjemny sposób zadbać o swoją sylwetkę. Okazuje się, że wpływa bardzo korzystnie na układ stawowy i kości, a także poprawia funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Regularne spacery zmniejszają szansę na powstawanie żylaków i pajączków oraz bardzo korzystnie wpływa na układ nerwowy, ponieważ redukuje poziom stresu.