Jazda na rowerze a kalorie – ile kcal można spalić?
Jazda na rowerze to dyscyplina sportowa, która w ostatnich latach przeżywa prawdziwy renesans. Badania wykazują, że około siedemdziesięciu procent Polaków jeździ na rowerze, przy czym ponad dwadzieścia robi to systematycznie. Jednocześnie od lat trwa moda na zdrowy tryb życia oraz smukłą sylwetkę, dlatego wiele osób interesuje się tym, ile kalorii można zrzucić podczas przejażdżki.
Jak to sprawdzić i co jeszcze warto wiedzieć na ten temat – przedyskutujemy drobiazgowo ten temat, ale najpierw zrobimy małą lekcję historii na temat rowerów.
Historia rowerów
Pierwsze rowery były produkowane już w 1817 roku, a nazywano je wówczas maszynami biegającymi. Już dwa lata później robiły furorę w Londynie, aby na przestrzeni dekad stać się modnym gadżetem wśród wielu Europejczyków i nie tylko. Na przełomie XIX i XX wieku rowery były traktowane głównie jako maszyny dla mężczyzn. Ponieważ uważano powszechnie, że pozycja, jakiej wymaga rower, nie jest przyzwoita w przypadku kobiet. Z czasem pozwalano im jeździć na rowerach, ale na początku tylko w długich spódnicach, co często prowadziło do drobnych wypadków.
Minęło wiele dekad i wiele się pod tym względem zmieniło. Rowery pozwoliły na utworzenie nowych dyscyplin sportowych, takich jak kolarstwo górskie, a także stały się znakomitym środkiem transportu. Dzięki nim można codziennie odbywać trening, jednocześnie dojeżdżając na czas do wybranych punktów i unikając stania w korkach, co często towarzyszy kierowcom samochodów.
W ostatnich latach w Polsce powstaje coraz więcej tras rowerowych, które umożliwiają bezpieczne pokonywanie setek kilometrów. A przy okazji zwiedzanie ciekawych pod względem turystycznym miejsc. Nie da się również ukryć, że jazda na rowerze to znakomity sposób na to, aby zadbać o wygląd sylwetki i zrzucić dodatkowe kilogramy. Jak każdy wysiłek fizyczny prowadzi bowiem do spalania kalorii.
Ile kcal można spalić podczas jazdy na rowerze?
Rower jest nie tylko doskonałym środkiem transportu, ale i skutecznym narzędziem wspierającym odchudzanie. Kalorie są jednostką miary energii i to właśnie one dostarczane są organizmowi wraz z pożywieniem, ale też są spalane podczas wszelkich aktywności fizycznych. Przeciętny rowerzysta spala kilkaset kalorii podczas godzinnej przejażdżki, przy czym zrzucenie jednego kilograma jest możliwe po spaleniu około 7 tysięcy kalorii.
Doświadczeni rowerzyści są w stanie dziennie pokonywać wiele kilometrów, poświęcając na jazdę wiele godzin. Na początku warto jednak zdecydować się na krótsze i mniej wymagające przejażdżki i z czasem dostosowywać je do zwiększającej się wydolności organizmu. Ilość kalorii spalonych podczas jazdy na rowerze zależy od wielu czynników, a mianowicie od masy ciała, intensywności treningu, a przede wszystkim od regularności.
Jeśli ktoś zamieni samochód na rower i będzie nim jeździć codziennie, zauważy zmiany w wyglądzie sylwetki o wiele szybciej niż osoby korzystające z roweru raz na tydzień. Osoby pragnące szybkich efektów powinny również zadbać o to, aby połączyć treningi ze zbilansowaną dietą dostosowaną do indywidualnych potrzeb, ale i do treningów. Warto zrezygnować ze słodyczy, żywności przetworzonej, słonych przekąsek czy potraw smażonych, a zamiast tego jeść więcej warzywa, roślin strączkowych, ryb czy owoców.
Ile godzin trzeba jeździć na rowerze i jak często?
Godzina jazdy na rowerze sprawia, że przeciętny rowerzysta spala średnio około 400 do 500 kalorii, przy czym wynik ten może być jeszcze wyższy, jeśli trasa jest wymagająca. Zbyt częste i zbyt długi treningi przepalają mięśnie i nie przynoszą takich efektów, jak rozsądnie zaplanowane przejażdżki, które nie przeciążają całego organizmu. Na ilość spalonych kalorii wpływ ma intensywność treningu, która z czasem u każdego będzie większa, ponieważ organizm przyzwyczai się do wysiłku.
Górzyste tereny wymagają zaangażowania większej ilości mięśni i więcej wysiłku, dlatego wpływają korzystnie na odchudzanie. Warto mieć na względzie to, że jazda na rowerze powinna być przede wszystkim przyjemnością i z pewności przyniesie pozytywne efekty dla organizmu, nawet jeśli treningi nie będą bardzo intensywne. Warto również pamiętać o tym, że spalanie tak dużych ilości kalorii w krótkim czasie wymaga odpowiedniego nawadniania oraz dobrze dobranych posiłków. Nawet banan zjedzony w trakcie przerwy będzie doskonałym zastrzykiem energii. Głodzenie się jest drogą na skróty do zrujnowania swojego organizmu.
Jak sprawdzić ilość spalonych kalorii?
Wszystkie informacje znajdujące się wyżej mają raczej charakter ogólny, ponieważ zbyt wiele czynników wpływa na efekt końcowy. Nie sposób nawet określić, ile km należy przejechać w trakcie treningu, ponieważ każdy powinien dopasować charakter treningów do własnych możliwości. Na szczęście coraz większą popularnością cieszą się smartwatche, dzięki którym można bardzo precyzyjnie określić ilość spalonych kalorii. Wystarczy włączyć trening rowerowy na zegarku, aby w czasie bieżącym śledzić ilość przejechanych kilometrów, własne tętno i właśnie ilość spalonych kalorii.